Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

enfrdeitptrues

Franciszek Przybycin

Franciszek Przybycin (a właściwie - Przybyczin) urodził się w Biskupicach(Biskupitz) 30 marca 1900r. w rodzinie Feliksa i Weroniki z domu Kubik.


Rodzice Franciszka - po prawej siedzi ojciec Feliks, po lewej matka Weronika

Po ukończeniu szkoły powszechnej i zawodowej, 30 marca 1918r. rozpoczął pracę w zakładzie budowy maszyn w „Redenhütte” w Zabrzu. Jednak już po roku - 17 września 1919r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał udział w Powstaniach Śląskich, za co został odznaczony Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi (1930r). W Powstaniach Śląskich brał udział także jego brat Augustyn Przybycin(zamordowany przez Niemców w Rawiczu w grudniu 1939r.)


Dyplom dla Franciszka Przybycina,
potwierdzający otrzymanie odznaczenia za zasługi w III Powstaniu Śląskim

Od 1 sierpnia 1921r. do czerwca 1922r. - Franciszek Przybycin - pełnił funkcję podwachmistrza w Policji Plebiscytowej Górnego Śląska. Gdy w czerwcu 1922r. w wyniku podziału politycznego Górnego Śląska Huta „Pokój” (Friedenshütte Aktiengesellschaft”) Nowym Bytomiu (dzisiaj część Rudy Śląskiej) znalazła się po polskiej stronie granicy - rozpoczął w niej pracę. Po dwóch latach przeprowadził się najpierw do Kalet, gdzie mieszkał jego brat Augustyn i zatrudnił się w fabryce "Natronang", a trzy lata później do Lublińca. W Lublińcu od 1922r. pracuje w Kasie Skarbowej, jako woźny - ojciec Franciszka - Feliks (w Starostwie zatrudniona jest też jego mama - jako sprzątaczka, a później jego siostra Weronika).

1 kwietnia 1927r. Franciszek Przybycin rozpoczyna pracę w Śląskim Zakładzie Psychiatrycznym jako ślusarz monter i zajmuje się głównie konserwacją i naprawą działających na terenie Zakładu - silników elektrycznych.


Hala elektrowni z Śląskim Zakładzie Psychiatrycznym w 1929r.

28 maja 1928r. Franciszek Przybycin zawarł związek małżeński z ślub z Marią z Bondzów (z którą miał dwójkę dzieci: Mariana i Irenę).


Zdjęcie z wesela Franciszka i Marii Przybycinów,
para młoda siedzi pośrodku, na prawo od nich: Weronika i Feliks Przybycinowie

W 1934r. Franciszek ciężko choruje przez prawie ponad pół roku, najprawdopodobniej w efekcie czego zostaje przesunięty na stanowisko palacza w Zakładzie. W 1939r. - awansuje na starszego palacza.

Gdy w 1936r. w Lublińcu reaktywowano Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" - Franciszek Przybycin zostaje jego Naczelnikiem.


Franciszek Przybycin z synem Marianem w mundurach Sokoła

W 1939r. aresztowany przez Gestapo. Jednak nie podziela losu brata i zostaje zwolniony z nakazem meldowania się. Podczas wojny pracuje jako elektryk przy elektryfikacji gospodarstw rolnych w powiecie lublinieckim.

Po wojnie ponownie zatrudniony w Zakładzie Psychiatrycznym w Lublińcu na stanowisku zastępcy kierownika warsztatu elektrycznego, gdzie pracuje do emerytury.

Franciszek Przybycin umiera 20 lutego 1970r. w Lublińcu i zostaje pochowany na cmentarzu parafialnym.


Grób Franciszka i Marii Przybycinów na cmentarzu parafialnym w Lublińcu

Na podstawie:
Archiwum Państwowe w Katowicach - teczka osobowa
Wspomnienia - Piotr Wystrach
Dzieje Dzielnicy Śląskiej "Sokoła" - Wincenty Ogrodziński, Katowice 1937r
Archiwum Państwowe w Katowicach
Marian Berbesz - Cmentarz Wojskowy w Lublińcu
Marian Berbesz - Materiały prywatne
Bernard Szczech - Powiat lubliniecki w latach Powstań Śląskich